Bielsza niż śnieg szata Maltańczyka wymaga codziennej pielęgnacji. Dlatego wspaniałego salonowego pieska komplementy i zachwyty są niczym balsam dla uszu - ale by na nie zasłużyć, Maltańczyk musi wyglądać 'jak spod igły'. Pielęgnacja Maltańczyka nie jest może zbyt skomplikowana, ale za to ogromnie czasochłonna, należy zacząć ją od szczeniaka, jest to okres, podczas którego maluch nauczy się prawidłowo stać na stole, polubi czesanie i zapachy kosmetyków.

...

K9 Aloe Vera Conditioner

Kosmetyki K9 produkowane są w Szwecji z najlepszych naturalnych składników dostępnych na rynku. Produkty działają łagodząco i uspakajająco na wrażliwą skórę i nie podrażniają. Skład kosmetyków komponowany jest w doskonałej harmonii, aby dostarczać skórze i włosom składników odżywczych, dać odpowiedni poziom nawilżenia i zoptymalizować jakość szaty. Produkty są łatwe w użyciu, pomagają w walce z kołtunami i oszczędzają czas. Przy użyciu kosmetyków K9 skraca się czas suszenia, a szata na długi czas pozostaje w doskonałej kondycji. Kosmetyki K9 są odpowiednie dla wszystkich rodzajów zwierząt, włosa, ras oraz szczeniąt.

Pierwsza kąpiel


Poglądy, że psa nie należy kąpać, a jeśli już to bardzo rzadko możemy włożyć do lamusa. Pies nierzadko śpi z nami w łóżku, nie wyobrażam sobie aby nie był czysty. Kąpiemy psa wtedy kiedy jest brudny, czasem będzie to co tydzień, czasem dłużej… ale także aby odpowiednio zadbać o jego szatę.

Decyzję o pierwszej kąpieli podejmujemy rozsądnie. Nie należy się z tym spieszyć. Kiedy szczeniak odbędzie kwarantannę, można się powoli do tego przymierzyć.

Szczeniaka należy przyzwyczajać do kąpieli. Nie wkładajmy go pod razu do wanny, pozwólmy mu samemu powąchać i obadać, cóż to nowego Pan wymyślił...

Jeśli piesek nie boi się i sam chce wejść do wanny (brodzika) wsadźmy go tam… Pamiętajmy o nagradzaniu, zawsze kiedy maluch jest dzielny cieszymy się i dajemy pyszną nagrodę.

Psy długowłose, jakimi są maltańczyki, należy po kąpieli wysuszyć suszarką.Do tego również należy malucha przyzwyczajać. Nie włączajmy suszarki od razu, najpierw pokarzmy szczeniakowi to urządzenie wyłączone, jeśli się nie boi nagradzamy, dalej włączmy suszarkę i połóżmy na ziemi, niech leży a maluch sam zdecyduje czy jest na tyle odważny aby do niej podejść. Jeśli to zrobi chwalimy psa i nagradzamy. Końcowym etapem jest skierowanie podmuchu na psa. Jeśli wszystko jest w porządku nagradzamy. Nie należy się z tym spieszyć, pies powoli oswaja się z tym co nowe dla niego. Przyzwyczajanie do suszarki może trochę potrwać.

Przystępujemy do kąpieli. Na początku (szczególnie niedoświadczeni właściciele) proponuję przygotować sobie wszystko co potrzebne: szampon i odżywkę (jeśli to koncentraty, należy je rozrobić w odpowiednich proporcjach z wodą) dla psów (nie używamy „ludzkich” kosmetyków), szczotkę, grzebień, suszarkę, ręczniki, matę (lub ręcznik) którą położymy na dnie wanny lub brodzika (to sprawi ze pies nie będzie się ślizgał, i tym samym bał). Przygotowujemy miejsce gdzie wysuszymy psa. Wkładamy psa do wanny wyłożonej matą antypoślizgową (lub zwykłym ręcznikiem), polewamy ciepłą wodą (najpierw sami sprawdzamy temperaturę wody) psa od końca. Najpierw myjemy zadek psa, tułów i na końcu głowę. Po obfitym polaniu psa wodą, namydlamy go szamponem (psa nie trzemy, ani nie drapiemy, namydlanie to jakby masowanie), zmywamy, czynność można powtórzyć (ale przy pierwszej kąpieli jednokrotne namydlenie powinno wystarczyć).

Moczymy głowie. Pamiętajmy, że woda nie może dostać się do uszu psa! Nie powinniśmy także moczyć nosa, pies wtedy wystraszy się (ma wrażenie jakby się topił), uważamy na oczy!. Delikatnie namydlamy i spłukujemy główkę. Psa należy dokładnie spłukać z szamponu. Na umytego, wilgotnego psa nakładamy odżywkę, odczekujemy chwilę i spłukujemy. Zawijamy psa w przygotowany wcześniej ręcznik. Nie trzemy psa. Trzymamy zawiniętego, woda sama wchłonie w ręcznik. Po osuszeniu kładziemy pieska na stoliku (lub np. pralce na której jest ręcznik), delikatnie czeszemy i suszymy. Nie suszymy gorącym powietrzem. Staramy się aby siła podmuchu nie była mocna. Suszenie, podobnie jak mycie rozpoczynamy od tyłu psa kończąc na główce.

Oczy


Bardzo dużo uwagi u Maltańczyka należy poświęcić okolicy oczu. Tam właśnie pojawiają się nieestetyczne rudawe przebarwienia. Jest to spowodowane z reguły niedrożnością kanalików łzowych co u małych ras zdarza się często. Łza nie spływa kanalikiem do nosa tylko wypływa na zewnątrz. Sytuację może poprawić masowanie górnej części kufy. Dodatkowym czynnikiem przebarwień może być suchy pokarm i witaminy, które zawierają zbyt dużo barwników. Powoduje to przebarwienie okolic oczu przez łzę i podbrzusza przez mocz.

Co zrobić gdy mamy psa z tendencjami do rudych przebarwień? Takie włosy bardzo trudno jest doprowadzić do poprzedniego koloru najlepiej jest nie dopuszczać do przebarwień i takie miejsca zabezpieczyć specjalnymi preparatami.

Najlepsze efekty uzyskuje się stosując specjalną maść pod oczy, produkowaną w Angli która po nałożeniu wchłania łzę jak gąbka nie pozwalając na reakcję łzy z włosami. Bardziej dostępnym sposobem jest wyszczotkowanie małą szczoteczką do zębów i wtarcie w przebarwione włosy kwasu bornego w proszku zmieszanego z mąką ziemniaczaną. Ten preparat nie może dostać się do oka!! Kwas borny ma delikatne właściwości wybielające, zatem przy regularnym stosowaniu przebarwienia pod oczami po pewnym czasie giną. Ważne jest aby przed nałożeniem kwasu bornego odpowiednio były odżywione gdyż preparat może je wysuszyć. Oczywiście po nałożeniu preparatu we włosy na pyszczku trzeba zawinąć w papiloty, by pies nie mógl go oblizać.

...

Artero Pretty Eyes

Płyn do pielęgnacji okolic oczu u zwierząt, usuwa przebarwienia i zażółcenia spowodowane nadmiernym łzawieniem. Stworzony na bazie tymianku, rozmarynu i rumianku. Pomaga wyeliminować problem uporczywych zacieków, widocznych szczególnie u psów o jasnym umaszczeniu.

...

Dwustronna szczotka Amico włosie naturalne z rozczesywaczem + szpilka metalowa 32mm

Podłużna dwustronna, duża szczotka pneumatyczna (na poduszkach gumowych), idealna dla psów. Dwa w jednym.

Czesanie


Aby móc cieszyć się piękną i zadbaną szatą naszego psa nie zapominajmy o systematycznym czesaniu.Do tego powinniśmy mieć szczotkę, grzebień rzadko- i gęsto- rozstawiony, butelkę z atomizerem gdzie rozrobimy wodę z niewielką ilością odżywki. Czeszemy pasemkami. Czesanie rozpoczynamy od brzuszka. Czeszemy łapki, uważnie koło łokci. Dokładnie czeszemy od skóry. Gdy zauważymy splatanie (kołtun) nie szarpiemy psa, delikatnie rozdzielamy włosy, i staramy się wyczesać splątanie grzebykiem. Włosy na pyszczku czeszemy grzebykiem gęsto rozstawionym.

Psa długowłosego powinno czesać się zwilżonego, co zapobiegnie niszczeniu, łamaniu się włosa. Do zwilżania włosa możemy używać wody z odżywką.